ChipTuning

DR.ECU

ChipTuning

Günümüzde araçların neredeyse hepsinde kısaltması ECU (Electronic Control Unit) olan, içerisinde her aracın kendine has işletim sistemi bulunan elektronik kontrol ünitesi vardır. Bu işlemin amacını 2 başlık altında toplayabiliriz. İlki bireyin ekonomi beklentisi ikincisi ise aracın güç açısından performansıdır. Verdiğimiz hizmet doğrultusunda bu 2 başlığı da aynı anda müşterilerimize sunabilmekteyiz. Yani eş zamanlı olarak hem aracın gücünü arttırıp aynı zamanda ekonomi de yapmasını sağlamaktayız. Bu işlemleri de aracınızın durumunu göz önünde bulundurarak talepleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda aracınıza en uygun olanı güvenli bir biçimde uygulamaktayız.

ECU4
DR.ECU

Ecu (Elektronik Kontrol Sistemi) Nasıl çalışır ?

Ecu dediğimiz, halk arasında aracın beyini olarak bilinen sistem, araçtaki belirli yerlerde duran sensörlerden bilgileri alarak araçtaki bir çok üniteyi (enjektör, pompa, ateşleme bobini, şanzıman, EGR, gaz kelebeği vs) kontrol ederek sistemin düzgün ve sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamaktadır

trries 1
DR.ECU

Chiptuning & Remapping Nedemektir ?

Araçlarda fabrika çıkışı standart bir yazılım mevcuttur. Bu orijinal yazılım, aracın beyninden alınıp, müşterinin isteği doğrultusunda değişiklikler yapıldıktan sonra tekrar arabanın beynine aktarılma işlemine Chip Tuning/ ECU Tuning denir. Avrupa’da ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan bu aktarma işlemi sonucunda güç ve tork artışı elde edilirken aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlanmaktadır. Bu işlem sırasında araca herhangi bir ilave parça takılmadığı gibi, standart yazılım üzerinden çalışıldığı için herhangi bir orijinalliğinin bozulması ya da aracın garanti dışı kalması gibi durumlar söz konusu değildir. Chip Tuning / ECU Tuning sistem yazılımının veya aracın fabrika çıkışı standart yazılımının aracın beynine aktarılması çok kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Müşterinin talebi doğrultusunda bu işlem standart beyin üzerindeki değişikliklerden, sıfırdan bir program yazmaya kadar uzanan bir yelpazedir. Custom yazılım olarak adlandırdığımız; sıfırdan program yazılması durumunda da aracın garantisinde iptal durumu söz konusu değildir.
yat1
DR.ECU

Hangi Araçlara Chiptuning Uygulaması yapıyoruz?

Ağır ticari sınıfındaki araçlar, turbo dizel binek/hafif ticari araçlar, benzinli turbo binek/hafif ticari araçlar, atmosferik araçlar, otobüsler chip tuning uygulaması yapılabilen araçlardır. Binek ve hafif ticari araçlar, ağır vasıta sınıfı ve otobüslerde genellikle % 10-12 arası yakıt ekonomisi ve güç artışı sağlanırken, turbo dizel ve benzinli turbo dizel motora sahip araçlarda % 30 oranında güç artışı elde edilir

trk 1
DR.ECU

Bunları Neden Fabrika Yapmıyor ?

Merak Edilen en önemli soru budur esasında neden fabrika yapmıyor siz yapıyorsunuz. Bunun nedeni bazı belirli service TÜV standartlarına göre araçlarınızın programlanmasıdır ve araçların hertürlü koşulda sıkıntısız çalışmasıdır. Örnek vermek gerekirse Alaska daki araç ile Türkiyedeki aracın programları aynıdır fabrikalar araçları belirli normlarda çalıştırmak zorundadır ki bundan dolayı güçlerini kısmak zorundadırlar güç gidince tabiki torktanda fedakarlık etmek zorunda kalırlar. Biz bu saklanılan güçleri ortaya çıkarıyoruz. Ve bu çıkardığımız güç motorunuzun ömründen kesinlikle çalmamaktadır, hiç bir şekilde sınırlarınız zorlanmamaktadır.

Fabrikalar tarafından bu uygulamaların yapılmama sebepleri; Fabrikaların bu uygulamaları yapmayışlarının sebebini 2 şekilde açıklayabiliriz,

  • Ülkemizde satışa sunulan araçların hepsi uluslararası geçerliliği olan normlara göre üretilmek zorundadır bu yüzden programlanırken bu normlar baz alınır. Ülkelerin farklılıklarına göre araç üretimi söz konusu değildir. Bu eşitlik prensibine dayanarak, standart bir programlama söz konusu olduğu için de araçların performansları (tork ve beygir açısından) olması gerekenden daha azdır. Verdiğimiz hizmette bu eşitliği bozarak, aracın özellikle azaltılan performansının geri kazanımını sağlamakla beraber bu durum hiçbir halükârda aracın motor ömrünü kısaltmamakla beraber aracın sınırlarını zorlamaya dair bir girişim değildir.
  • Birçok marka; aynı motorun güç farklılıkları olan versiyonlarını araçlarında kullanmaktadır. Bunun sebebi; kullanıcı araç almak istediğinde birden fazla seçenek sunulması (pazarlama politikası-kişinin ihtiyacına göre veya istediğine en yakın alternatifi sunmak-) ve fiyatlandırmalarda farklılıklar olmasıdır. Bu farklı fiyat politikasının izlenmesi de araç motorunun güç ve yazılım farklılıklarından kaynaklanmaktadır.